Budownictwo

Wybór i zakup materiału ściennego – czym się kierować?

Przy planowaniu budowy domu musimy podjąć wiele istotnych decyzji, nie tylko tych dotyczących wyboru projektu i jego dostosowania do warunków występujących na działce. Trzeba również wybrać materiały do wznoszenia ścian. Jak przygotować się do wyboru odpowiednich materiałów ściennych?

Różne rozwiązania do wznoszenia przegród

Ściany domu jednorodzinnego można wznosić z wykorzystaniem wielu różnych materiałów budowlanych, takich jak np. drobnowymiarowe elementy murowe, beton, czy też rzadziej spotykanych tj.: kamień lub drewno.

Zanim jednak wybierzemy materiał ścienny, na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki będzie rodzaj konstrukcji naszego obiektu. Czy będzie to konstrukcja szkieletowa, prefabrykowana czy murowa? W Polsce wciąż technologia murowana uznawana jest za podstawowy wybór, jako przejaw tradycyjnego budownictwa. Szacuje się, że zdecydowana większość, około 90 proc., wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce powstaje w konstrukcji murowanej, co oznacza, że ma murowane ściany pełniące funkcje nośne, do których wzniesienia , można wybrać silikaty czy beton komórkowy.

Dlaczego bloczki z betonu komórkowego czy też elementy silikatowe są dobrym rozwiązaniem?

Poszukując materiału ściennego, możemy zdecydować się na skorzystanie z rozwiązań oferowanych w kompleksowym Systemie Budowy H+H (hplush.pl). Dostępne są w nim bloczki z betonu komórkowego i elementy silikatowe. Beton komórkowy jest materiałem, który pozwala na murowanie różnego rodzaju ścian, w tym ścian zewnętrznych Elementy z betonu komórkowego mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, a bloczki należące do najniższych klas gęstości pozwalają nawet murować ściany jednowarstwowe pozbawione dodatkowej warstwy izolacji termicznej.

Wybór bloczków z betonu komórkowego do murowania ścian zewnętrznych umożliwia uzyskanie odpornych na utratę ciepła przegród, które będą skutecznie izolowały dom przed chłodem. Bardzo dobra izolacyjność termiczna materiału wynika z jego struktury wewnętrznej, którą tworzą mikrokomórki wypełnione powietrzem (bardzo dobrym izolatorem). Ta porowata struktura będąca jednocześnie cechą charakterystyczną betonu komórkowego, została podkreślona również w nazwie materiału. To „komórki” z uwięzionym powietrzem wpływają bezpośrednio na zabezpieczenie obiektów przed niechcianą ucieczką ciepła.

Elementy silikatowe w zakresie ochrony cieplnej są materiałem o innej charakterystyce. Silikaty mają dość wysoki współczynnik przewodzenia ciepła dlatego wybierając je do wzniesienia ścian zewnętrznych musimy zaplanować dodanie odpowiedniej warstwy izolacji termicznej. Jednakże rozpatrując silikaty w kontekście energooszczędności należy wspomnieć o wysokiej akumulacyjności cieplnej, czyli zdolności materiału do magazynowania ciepła. To właśnie dzięki akumulacyjności w raz ogrzanym pomieszczeniu przez długi czas utrzymuje się stabilna temperatura. Nawet w przypadku wystąpienia przerw w dostawie ogrzewania ciepło zmagazynowane w ścianach zapobiega szybkiemu wychładzaniu się pomieszczeń.

Wiele argumentów przemawia za tym, by wybrać do murowania ścian elementy silikatowe czy beton komórkowy. Cena będąca jednym z istotnych kryteriów doboru materiałów do wznoszenia przegród ściennych nie powinna być jednocześnie kryterium nadrzędnym. Niemniej znaczące są parametry fizyczne wpływające na możliwość uzyskania oszczędności eksploatacyjnych, dlatego warto dobrze zapoznać się z produktem przed dokonaniem jego zakupu.

Similar Posts