Budownictwo

Domy prefabrykowane jedno i wielokondygnacyjne

Decydując się na budowę domu, jednym z pierwszych pytań, jakie sobie zadajemy jest to dotyczące ilości kondygnacji. Zarówno domy szkieletowe parterowe i piętrowe mają swoje wady oraz zalety. Które rozwiązanie będzie najlepsze w naszym przypadku? Oto podpowiedź!

Domy parterowe – wady i zalety

Największą zaletą domów parterowych jest przestrzeń bez barier. To świetne rozwiązanie dla osób, które prowadzą rodzinne życie i chcą umożliwić bezpieczne poruszanie się po budynku dzieciom oraz osobom starszym i niepełnosprawnym. Dodatkowo jednokondygnacyjne domy szkieletowe często pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, ze względu na brak konieczności wyodrębnienia miejsca na schody. Zwykle budowa budynków parterowych wiąże się również z niższym kosztem budowy, niż w przypadku domów wielokondygnacyjnych.

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na budowę domu parterowego. Tego typu zabudowa wymaga znacznie większej działki, ze względu na to, że zajmuje ona więcej miejsca. Dodatkowo sąsiedztwo wysokich drzew lub zbyt wysokie ogrodzenie mogą wpływać negatywnie na ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza budynku. Minusem może być także połączenie części dziennej z częścią nocną, przez co ciężej o prywatność niektórych domowników.

Domy wielokondygnacyjne – wady i zalety

Jasny podział na strefę dzienną i nocną to największa przewaga domów piętrowych nad parterowymi. Dzięki temu każdy domownik może zadbać o odrobinę prywatności i odizolować się od życia dziennego, jeśli ma taką potrzebę, zyskując przy tym sporą niezależność. Sporą zaletą jest także możliwość wybudowania domu o większej powierzchni użytkowej nawet na niewielkiej działce, a także możliwość cieszenia się balkonem lub tarasem w cieplejsze dni.

Nie wszędzie jednak istnieje możliwość wybudowania domu piętrowego. Zdarza się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwala na zabudowania dwukondygnacyjne. Dla domowników problemem mogą być także schody, które w razie niedyspozycji stają się ciężką do przekroczenia barierą, zwłaszcza w przypadku osób starszych, schorowanych lub po ciężkim urazie. Klatka schodowa może być także niebezpiecznym elementem dla wielu małych dzieci oraz zwierząt – zwłaszcza szczeniąt i psów starszych, lub cierpiących na problemy ze stawami.

Domy półtorakondygnacyjne – wady i zalety

Rozwiązaniem pośrednim, bardzo szeroko stosowanym w przypadku domów szkieletowych są tzw. domy półtorakondygnacyjne, czyli domy z użytkowym poddaszem. Są one tańsze w budowie od zwykłych domów piętrowych, a jednocześnie mogą zmieścić się nawet na niewielkiej działce. W domach z poddaszem panuje również podział na strefę dzienną i nocną, podobnie jak w przypadku domów piętrowych, dzięki czemu domownicy mają możliwość odpoczynku o każdej porze dnia.

Minusem budynków półtorakondygnacyjnych może być za to konieczność zagospodarowania przestrzeni na poddaszu. Obecność skosów znacznie utrudnia umeblowanie pomieszczeń i wymaga kreatywnego podejścia do aranżacji wnętrz, ze względu na pewne ograniczenia.

Similar Posts