Budownictwo

Posadzki na ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Aby ogrzewanie podłogowe funkcjonowało należycie, nie tylko podkład, ale także posadzka muszą mieć dobrą przewodność cieplną. Nie może zatrzymywać ciepła i tym samym ograniczać jego rozprzestrzeniania się w pomieszczeniu. Idealne są więc posadzki o dużej gęstości i jednorodnej budowie, ponieważ takie mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ, co w tym przypadku jest korzystne. Maksymalny opór cieplny R dla podłóg na podłożu ogrzewanym to 0,15 (m2•K)/W.

Podstawowe informacje o ogrzewaniu podłogowym

Należy wiedzieć, że za najlepsze uchodzą tu posadzki z kamienia i płytek ceramicznych. Drewno jest pod tym względem gorsze, a dodatkowo źle znosi zmiany temperatury. Niewskazane są zatem gatunki podatne na odkształcenia, w tym buk, klon, jesion lub brzoza. Lepsze są natomiast dąb i twarde gatunki egzotyczne. Najlepiej jednak poszukać specjalnych parkietów przeznaczonych na podłogi ogrzewane – stabilizowanych. Mają one poprzeczne stabilizatory w postaci pasków drewna wklejonych w otwory nawiercone w poprzek każdej klepki. Generalnie lepsze są drewniane elementy o niewielkich wymiarach i warstwowej budowie.

Ogrzewanie podłogowe a drewniana posadzka

Drewniane podłogi powinny być mocowane do podłoża klejami poliuretanowymi jednoskładnikowymi lub hybrydowymi, ponieważ te zapewniają największą elastyczność i siłę połączenia. Kleje takie powinny mieć na opakowaniu wyraźną informację, że nadają się też na ogrzewanie podłogowe. Dość dobrze sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym panele laminowane, ale nie wszystkie – należy szukać takich, których producent deklaruje, że są odpowiednie do takiego zastosowania. Jeśli chodzi o wykładziny, na podgrzewanej podłodze należy unikać grubych dywanowych i podobnie jak w przypadku paneli, wybierać jedynie te, które są oznaczone jako nadające się na ogrzewanie podłogowe.

Jeśli powyższy artykuł przekonał Cię do zakupu i montażu ogrzewania podłogowego, warto poszukać producenta, który oferuje tani asortyment w tej kategorii. Może jesteś z Poznania? Odwiedź więc regionalny serwis informacyjny www.po24.pl i sprawdź w jakich godzinach jest otwarty największy sklep budowlany w Wielkopolsce.

Similar Posts