Budownictwo Ceramika Porcelana

Co to jest ceramika?

Ceramika jest klasyfikowana jako nieorganiczne i niemetaliczne materiały, które są niezbędne w naszym codziennym życiu. Inżynierowie ds. materiałów to ludzie, którzy projektują metody wytwarzania tych produktów, tworzą nowe rodzaje produktów ceramicznych i znajdują różne zastosowania dla wyrobów ceramicznych w życiu codziennym.
Ceramika jest wszędzie wokół nas. Ta kategoria materiałów obejmuje takie rzeczy jak dachówki, cegły, płyty, szkło i toalety. Ceramikę można znaleźć w takich produktach jak zegarki (kwarcowe widełki stroikowe – urządzenia do odmierzania czasu w zegarkach), śniegowe niebo (piezoelektryczne – ceramika, która napręża się pod wpływem napięcia), samochody (świece zapłonowe i ceramiczne części silnika w samochodach wyścigowych) i linie telefoniczne. Występują również w promach kosmicznych, urządzeniach (powłoki emaliowane) i samolotach (stożki nosowe). W zależności od metody formowania, ceramika może być gęsta lub lekka. Zazwyczaj wykazują one doskonałą wytrzymałość i twardość, jednak często są kruche z natury. Ceramika może być również formowana jako materiały przewodzące prąd elektryczny, obiekty pozwalające na przepływ energii elektrycznej przez ich masę, lub izolatory, materiały zapobiegające przepływowi energii elektrycznej. Część wyrobów ceramicznych, podobnie jak nadprzewodniki, wykazuje również właściwości magnetyczne.
Ceramikę wytwarza się zazwyczaj poprzez mieszanie gliny, elementów ziemnych, proszków i wody oraz formowanie ich w pożądane kształty. Po uformowaniu ceramiki, jest ona wypalana w piecu o wysokiej temperaturze, zwanym piecem. Zazwyczaj ceramika jest pokrywana dekoracyjnymi, wodoodpornymi, podobnymi do farby substancjami zwanymi szkliwami.

Similar Posts