Budownictwo Okna

Płać mniej za ogrzewanie dzięki oknom PCV!

Zimą rachunki za ogrzewanie potrafią urosnąć do niebotycznych rozmiarów. Wiele osób, zwłaszcza tych mieszkających w domach, z lękiem otwiera wezwania do zapłaty po pierwszych przymrozkach. Zdarza się, że koszt ogrzania mieszkania pochłania sporą część domowego budżetu, dlatego warto wiedzieć, jak zaoszczędzić pieniądze, inwestując w dobrej jakości okna zatrzymujące ciepło.

Najczęstsza przyczyna wysokich rachunków za ogrzewanie

Większość ciepła w naszych mieszkaniach ucieka z powodu nieszczelnych okien oraz drzwi. W efekcie utrzymanie komfortowej dla domowników temperatury wymaga ciągłego dogrzewania. Aby zminimalizować straty ciepła i ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem, wystarczy wyeliminować problem nieszczelności, inwestując w dobrej jakości okna PVC, a także drzwi tarasowe.

Przy wyborze okien do mieszkania, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła, określany symbolem Uw. Im niższa wysokość tego parametru, tym mniej ciepła ucieka przez zamknięte okna, a więcej pozostaje wewnątrz domu. Zgodnie z polskimi normami, wartość współczynnika Uw mieści się w przedziale 1,7-1,8 W/m2K. Niestety, często tego typu wynik okazuje się niewystarczający, co odbija się negatywnie na wysokości rachunków za ogrzewanie.

Okna energooszczędne

Dobrej jakości okna pasywne posiadają znacznie niższy współczynnik przenikania ciepła Uw. Aby wybrać jak najlepsze okna PVC, gwarantujące prawidłową izolację cieplną, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na okna pasywne, które są w stanie zatrzymać znacznie więcej ciepła wewnątrz mieszkania. Okna o najlepszych parametrach izolacyjnych charakteryzują się współczynnikiem Uw na poziomie w okolicach 0,7 W/m2K. Wówczas można zaobserwować znaczny spadek rachunków za ogrzewanie.

Oprócz doboru odpowiednich, energooszczędnych okien ważny jest również ciepły montaż. Dzięki temu można w całości zlikwidować mostki termiczne, które tworzą się w miejscach z najsłabszą termoizolacją, takich jak styk spoin izolacyjnych i innych elementów budowlanych.

Ciepły montaż nazywa się także montażem trzywarstwowym. Warstwa wewnętrzna zrobiona jest z materiałów nieprzepuszczających powietrza oraz pary wodnej i ma za zadanie chronić przed przenikaniem wilgoci z pomieszczenia. Środkowe uszczelnienie odpowiada za izolację termiczną i akustyczną – tworzy się je z użyciem specjalistycznych pianek izolacyjnych i materiałów takich jak wełna mineralna. Zewnętrzna warstwa montażu również chroni przed wilgocią, jednocześnie odprowadzając wilgoć z wnętrza budynku.

Similar Posts