Ceramika Porcelana

Garncarstwo i ceramika to jedno i to samo.

Słowo ceramika wywodzi się z języka greckiego, co tłumaczy się jako „z ceramiki” lub „do ceramiki”. Zarówno ceramika jak i garncarstwo to ogólne terminy opisujące przedmioty, które zostały uformowane z gliny, utwardzone przez wypalanie i ozdobione lub oszklone. Glina jest naturalnym materiałem powstałym w wyniku wietrzenia skał. Jest miękka, plastyczna i trwale twardnieje po wypaleniu w wysokiej temperaturze, co czyni ją praktycznym materiałem do wyrobu zastawy stołowej.

Co to jest ceramika?

Istnieją trzy główne rodzaje ceramiki. Są to ceramika gliniana, kamionka i porcelana.

Ceramika gliniana

Naczynia gliniane to glina wypalana w stosunkowo niskich temperaturach od 1000 do 1150 stopni. W wyniku tego powstaje utwardzony, ale kruchy materiał, który jest lekko porowaty (małe otwory, przez które może przedostać się ciecz lub powietrze), dlatego nie może być używany do przechowywania wody. Żeby temu zaradzić, przed drugim wypalaniem w piecu pokrywa się przedmiot glazurą, która sprawia, że staje się on wodoodporny.

Kamionka

Kamionka jest wytwarzana z określonej gliny, która jest wypalana w wyższej temperaturze 1200°C. Pozwala to na uzyskanie bardziej wytrzymałego materiału. Rezultatem jest bardziej wytrzymały materiał, o większej gęstości i jakości przypominającej kamień. Gotowy produkt będzie wodoodporny i w przeciwieństwie do wyrobów glinianych, nie musi być szkliwiony.

Porcelana

Porcelana pochodzi z rafinowanej gliny, która jest wypalana w bardzo wysokich temperaturach ok. 1.200-1.450°C. W rezultacie powstaje niezwykle twardy, błyszczący materiał, często biały i półprzezroczysty.

Najwcześniejsze formy porcelany powstały w Chinach około 1600 r. p.n.e. i to właśnie to skojarzenie spopularyzowało termin „fine china” lub porcelana kostna, kiedy to do porcelany dodawano zmielone kości zwierzęce, aby stworzyć jeszcze bardziej wytrzymały materiał.

Najważniejsze punkty porównania pomiędzy wyrobami glinianymi, kamionkowymi i porcelanowymi to temperatura, w której glina jest wypalana i wynikająca z niej wytrzymałość, odporność na wodę i trwałość gotowych produktów. Jakość produktów będzie zależeć od rodzaju i czystości gliny, która jest używana do ich tworzenia. Co do zasady, Kamionka i porcelana będą to  bardziej trwałe formy ceramiki, które są powszechnie stosowane jako zastawy stołowej w domu.

 

Similar Posts