Ceramika Porcelana

Metody formowania wyrobów ceramicznych

Przed wypaleniem w piecu wszystkie rodzaje wyrobów z gliny uzyskują swój ostateczny kształt, poniżej trzy podstawowe metody.

Formowanie lub wyciskanie: przez wyciskanie cienkiego placka gliny do formy; na przykład do wyrobu talerzy.

Odlewanie: przez wlewanie płynnej gliny do formy gipsowej, pozostawienie jej na określony czas, a następnie wylanie nadmiaru. W odpowiednim czasie artykuł jest wyjmowany z formy. Gips wchłania wilgoć w miejscu, gdzie styka się z mokrą gliną, w miarę wysychania kurczy się i łatwo się rozdziela. Rzeźby są budowane z wielu oddzielnie uformowanych elementów, które są następnie montowane poprzez sklejanie ich mokrą gliną. Osoba, która to robi, nazywana jest płatnerzem, a przed wypaleniem dzieła usuwa wszelkie ślady swojej pracy.

Garncarstwo i ceramika to jedno i to samo.

Rzucanie: jest to bardzo stary sposób pracy i wykorzystuje płaski okrągły stół, który obraca się za pomocą bieżnika nożnego lub innych środków. Jest on używany do wyrobu waz i misek; manipulacja rękami rzemieślnika wspomagana siłą odśrodkową tworzy artykuł.

Należy dodać jeszcze jedną metodę stosowaną w czasach prymitywnych, a czasami dzisiaj przez garncarzy studyjnych:  naczynia są zbudowane z długich sznurów gliny zwiniętych wokół. Zwoje są spłaszczane na powierzchni, uważa się, to za zaletę, że produkuje się wyroby bez mechanicznej interwencji, które lepiej wyrażają umysł i intencje garncarza.

Similar Posts