Porcelana stała się jednym z najbardziej powszechnych wyrobów w dzisiejszych czasach, dzieli się na dwa rodzaje. Orientalna, prawdziwa lub twarda porcelana powstała najpierw na Dalekim Wschodzie i składa się z dwóch naturalnych składników: gliny i kamienia porcelanowego, gdy zostaną zmieszane razem i podgrzane do temperatury 1300 do 1400 stopni Celsjusza. Uformowany w ten sposób materiał jest niezwykle twardy, biały i półprzezroczysty, a po wyszczerbieniu lub złamaniu wykazuje błyszczące i wilgotne pęknięcie.
Tak zwana miękka porcelana lub sztuczna porcelana jest wykonana ze szkła stopionego z gliną lub inną substancją, która czyni ją nieprzezroczystą i tworzy powierzchowną imitację prawdziwej twardej pasty; chociaż trudna do manipulowania, nie musi być wypalana w tak wysokiej temperaturze. Wyglądem różni się od masy twardej, pozwalając kolorom bardziej zagłębić się w szkliwo, a w przypadku złamania lub wyszczerbienia wykazuje cukrowe, ziarniste pęknięcia.
Kolejny rodzaj miękkiej masy porcelanowej to porcelana kostna, została wprowadzona w Anglii około 1800 roku i wykorzystuje glinę porcelanową i kamień porcelanowy w połączeniu z białym proszkiem uzyskanym z kalcynowanych kości. Nie jest ona tak kosztowna w produkcji jak twarda porcelana, jest bardziej poręczna w produkcji i trwalsza w użyciu niż miękka porcelana, i pozostała do dziś najbardziej popularną i cenioną angielską porcelaną.
Z porcelaną jest o tyle ciekawie że do tej pory wyroby z niej pięknie prezentują się na półce 🙂