Budownictwo Okna

Zmniejsz rachunki za ciepło

Obojętne, czy płacisz za ogrzewanie swojego domu, czy też mieszkasz w bloku i odprowadzasz składki na centralne ogrzewanie, musisz wiedzieć, że racjonalnie użytkując dostępne ciepło, możesz sporo zaoszczędzić. Oto kilka kroków, które musisz zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Po pierwsze upewnij się, że w okresie grzewczym nie zasłaniasz grzejników. Odsuń kanapę od kaloryfera, odsłoń ciężkie zasłony, by nie oddzielały emiterów ciepła od pomieszczeń i nie kierowały całego ciepła prosto w okno. Im więcej ciepła skierujesz do wewnątrz pomieszczenia, tym mniej będziesz go potrzebować, by utrzymać temperaturę.

Kiedy wyjeżdżasz na kilka dni, nie wyłączaj kaloryferów, a jedynie zmniejsz ogrzewanie o kilka stopni. Pozostaw także otwarte drzwi wewnętrzne, by ciepło równomiernie krążyło po pomieszczeniach. W ten sposób po powrocie nie zużyjesz dużo energii, by ponownie ogrzać wychłodzone mury. Kiedy nie używasz jakiegoś pomieszczenia, ustaw tam mniejszą moc i zamknij drzwi, ale nie odcinaj ciepła całkowicie, bo będzie je wyciągać z pomieszczeń używanych.

Kiedy wietrzysz (a wietrzenie to ważna sprawa), wyłączaj kaloryfer w czasie, gdy masz otwarte okno. Nie ma sensu ogrzewać powietrza, które natychmiast opuści pomieszczenie. Wietrz przy zamkniętych zaworach, a po zamknięciu okna znów włącz kaloryfer.

Nocą zasłaniaj okna roletami lub zasłonami, by ograniczyć ucieczkę ciepła. Energia ucieka przez przegrody, ale ta dodatkowa warstwa spowolni ten proces. W dzień słońce dodatkowo nagrzewa wnętrze, więc zasłanianie okien nie jest potrzebne. Oczywiście same okna i drzwi muszą być szczelne. Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie https://www.kaliszonline.pl/.

Zasady dotyczące wietrzenia dotyczą także drzwi i okien na klatkach schodowych, za ogrzewanie których płacą przecież wszyscy lokatorzy. Wietrz przy wyłączonych grzejnikach, a następnie szczelnie zamykaj drzwi i okna w częściach wspólnych. Oszczędzanie ciepła w budynkach wielorodzinnych, to odpowiedzialność zbiorowa i warto, by wszyscy zdawali sobie z tego sprawę.

Similar Posts